Αρκάς

Ραντεβού στα γουναραδικα…

Για να γίνω λίγο “κακός”, εγώ γιατί θυμάμαι ότι ακόμα και το 2004 που με τα σημερινά δεδομένα η Ελλάδα ήταν στα καλύτερα της πάλι κλαίγαμε για το πόσο “χάλια” περνάμε!;
Και φυσικά πάλι λέγαμε για “πείνα”, για το πόση φτωχιά υπάρχει γύρο μας, για το ότι με τα ψίχουλα που παίρνουμε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, κλπ, κλπ, κλπ…

Και τελικά μάλλον θα έπρεπε να έρθουν τα πραγματικά χειρότερα για να εκτιμήσουμε το τι είχαμε τότε…
Βέβαια ας μην σχολιάσω και το πως τα είχαμε, και αν πραγματικά τα αξίζαμε…:stuck_out_tongue_winking_eye:

Το λένε και οι “Στοίχημα” σε ένα τραγούδι τους…

όπως και ο λαός που όλο μαλακίες ψηφίζει,
γιατί κάθε λαός παίρνει αυτό που του αξίζει,
γιατί κάποτε ψήφιζες έναν να σε διορίζει,
και τώρα μου ψηφίζεις τον άλλον να σε δανείζει,

Πολλά έχουν πει αυτοί… σε πολλά τραγούδια τους!

Νομίζω πως όσα και να έχεις πάντα θέλεις περισσότερα διότι ανάλογα με τα έσοδα ορίζεις και τους στόχους… τότε που έβγαζες 2+ χιλιάρικα τον μήνα ζαχάρωνες την καινούρια την μερσέντα με το διπλό κομπρέσσορα, τώρα που είσαι οριακά στο 1 (και βγάλε) ζαχαρώνεις το χιουντάι του γείτονα που σκέφτεται να το βγάλει για πούλημα… περί ορέξεως… :stuck_out_tongue:

Ακριβώς έτσι…
Και όσο πιο πολλά βγάζεις, ΠΑΝΤΑ ζητάς περισσότερα γιατί ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάτι που δεν θα μπορείς να πάρεις.

Πχ δεν θα γίνω και πολύ υπερβολικός αν πω ότι άνετα θα έβλεπες κάποιον που θα χαρακτήριζε τον εαυτό του “φτωχό” μόνο και μόνο γιατί δεν μπορεί να έχει 2 σπίτια, 3 εξοχικά, 4 αυτοκίνητα, home cinema άξιας μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, και δεν μπορούσε να πάει διακοπές στην Ελβετία τα Χριστούγεννα, και στην Μπαχάμες το καλοκαίρι.

Και όπως συνηθίζω να λέω, οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους “φτωχό” μόνο και μόνο γιατί υπάρχει ο Μπιλ Γκέιτς… Και σε αυτούς ακόμα και αν τους έδινες τα λεφτά του Μπιλ, πάλι λίγα θα τους φαίνονταν!